Udruženje građana Srbija u pokretu uz podršku USAID Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast, a u partnerstvu sa Komorom zdravstvenih ustanova Srbije pokreće projekat „Bolnice bez korupcije“. Tim povodom danas je održan Okrugli sto, na kome se sa predstavnicima zdravstvenih ustanova i institucija diskutovalo o merama koje su predviđene za sprovođenje modela „nulte tolerancije na korupciju“ u pet zdravstvenih ustanova u Srbiji.
Na Okruglom stolu prisutnima se obratio prof. dr Georgios Konstantinidis ispred Komore Zdravstvenih ustanova Srbije, koji je ovom prilikom istakao da je korupcija veliki problem u sistemu zdravstva Srbije i da kalja ugled profesije. Nakon njega, govorio je dr Predrag Stojičić ispred UG Srbije u pokretu, koji je predstavio projekat „Bolnice bez korupcije“, istakavši da su u projektu primenjeni primeri dobre prakse drugih zemalja koje su uspešno primenile model „nulte tolerancije“ na korupciju u zdravstvenim ustanovama.
Ispred Ministarstva zdravlja govorila je Slavka Lakićević, pomoćnica ministra zadužena za pravna pitanja i borbu protiv korupcije. Ona je podržala inicijativu UG Srbija u pokretu, koja se odnosi na konkretne ustanove i dodala da Ministarstvo zdravlja Republike Srbije sprovodi Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije.
Dr Dušan Milićević, ispred Odbora za zdravlje i porodicu Parlamenta Republike Srbije naveo je dva najkritičnija pitanja – liste čekanja pacijenata i prekovremeni rad lekara u privatnoj praksi sa jedne strane, a sa druge netransparentno zapošljavanje zdravstvenih radnika.
U uvodnom delu su još govorili i Gordana Stevanović ispred institucije Zaštitnika prava građana, koja je podsetila na ulogu civilnog sektora i građana kao „duvača u pištaljke“, koji prvi oglašavaju problem i Miloš Mojsilović ispred Agencije za borbu protiv korupcije koji je podržao projekat i naveo da je na osnovu istraživanja koje je Agencija sprovela 50% pacijenata imalo potrebu da uloži neku vrstu žalbe na rad zdravstvenih ustanova.
Mere modela „nulte tolerancije na korupciju“ u zdravstvenim ustanovama, koje predviđa projekat „Bolnice bez korupcije“ podrazumevaju:
1. Bolje informisanje pacijenata o korupciji i mehanizmima za prijavu korupcije
2. Edukaciju zdravstvenih radnika
3. Povećanje transparentnosti rada zdravstvenih ustanova.
Prva mera podrazumeva postavljanje informacija (plakata) o postojećim mehanizmima za borbu protiv korupcije na vidnim mestima u bolnicama, kako bi se pacijenti informisali, a zaposleni podsetili na standarde etičkog integriteta. O potrebi da se građani bolje informišu svedoče podaci tromesečnog iskustva rada Sms servisa za prijavu korupcije, koje je pokazalo da u više od 50 odsto slučajeva građani ne prave razliku između korupcije i drugih nepravilnosti u zdravstvenom sistemu.
Druga mera koju predviđa projekat „Bolnice bez korupcije“ je uvođenje obavezne edukacije za zaposlene u zdravstvenoj ustanovi o načinima suzbijanja korupcije u zdravstvu, važnosti profesionalnog integriteta i etičkih standarda lekarske profesije. Ovakve edukacije za sada ne postoje u okviru liste postojećih kurseva pri Zdravstvenom savetu Srbije.
Treća mera podrazumeva prisustvo predstavnika građana ili udruženja pacijenata na sastancima Upravnog odbora Zdravstvene ustanove. Ova mera uspešno je primenjena u Boliviji gde je sprovedena na nivou čitavog zdravstvenog sistema i doprinela suzbijanju korupcije ali i stvaranju partnerstva civilnog setora i ustanova u unapređenju zdravlja zajednice.
Projekat „Bolnice bez korupcije“ u ovoj fazi predviđa primenu navedenih mera u pet zdravstvenih ustanova. Činjenica da se 15 zdravstvenih ustanova u Srbiji prijavilo da učestvuju u projektu „nulte tolerancije na korupciju“ ohrabruje i pokazuje da postoji spremnost za hvatanje u koštac sa problemom koji narušava sliku zdravstva.
Udruženje građana Srbija u pokretu i Komora zdravstvenih ustanova Srbije veruju da će projekat postići svoj cilj, da preduzete mere modela „nulte tolerancije na korupciju“ u zdravstvenim ustanovama doprineti stvaranju „BOLNICA BEZ KORUPCIJE“ širom Srbije.