Beograd, 27. april 2015 – U organizaciji UG Srbija u pokretu, a uz podršku Mreže prijatelja inkluzivnog obrazovanja, Fondacije za otvoreno društvo, Centara za interaktivnu pedagogiju i Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije večeras je održan 31. Beogradski ignite “Moje društvo voli razlike”.
Dinamičnim petominutnim prezentacijama 11 govornika/ca predstavilo je publici lične priče o obrazovnoj i socijalnoj inkluziji u prijateljskoj i neformalnoj atmosferi prostora Mikser House.
Ivana Jovanović i Nikola Koruga upoznali su se na studijama andragogije. Danas zajedno rade na širenju ideje o potrebi za neprekidnim sticanjem novih znanja bez obzira na životno doba i pozivaju nas da organizujemo učenje pod otvorenim nebom u predstojećim toplim danima.
Tafilj Dubova, momak sa Kosova romske nacionalnosti, inspirisao nas je svojim obrazovnim putevima: od odlazaka u školu bez znanja staratelja, preko pohađanja srednje kulinarske škole jer nije imao izbora, do upisa na fakultet. Tafilj danas studira defektologiju u Beogradu.
Ona nema komplekse zbog krivih nogu ili zbog toga što koristi štake pri kretanju, ali kao i svaka devojka ima po neku zamerku na svoj izgled. Milinka Lana Nikolić, studentkinja sa Filološkog fakulteta, govorila je o svakodnevici osobe sa hendikepom. Emotivnu priču prenela je Ana Knežević, mama dečaka sa višestrukim smetnjama u razvoju koji je prevazišao očekivanja lekara specijalista i danas vozi bicikl, ide u školu i voli fudbal. Protiv predrasuda o osobama sa invaliditetom bori se i Milesa Milinković, a njena sredstva su feminizam i dokumentarni film.
Mirjana Mihailović, profesorka harmonike i notografkinja za Brajevo pismo, prevodila je svojim slepim učenicima udžbenike mnogo pre nego što je reč “inkluzija” postal popularna. Zahvaljujući njoj muzički se obrazuju slepa deca širom bivše Jugoslavije. Njena koleginica Sonja Stamenović, profesorka fizičke kulture, objasnila nam je kako će izgledati budućnost u obrazovanju i pozvala nas da zajedno pripremimo decu na promene koje dolaze.
Za Vladicu Jovanović svi ljudi su kvir, dok se ne dokaže suprotno. Ona odbija da se izjašnjava o svojoj seksualnosti i rodnoj pripadnosti i za to ima jak argument: ne želi da ljubav njenog oca prema detetu, prema njoj, nadvladaju predrasude koje nosi društvo. Milkica Dimitrijević motivisala nas je pričom o tome kako je iskustvo lečenja od raka pretvorila u davanje podrške mladima koji se bore sa istom bolešću u okviru udruženja “Mladice”.
Šta je Ignite?
Ignite je kao događaj prvi put održan u Sijetlu 2006. godine, a danas je internacionalni fenomen. Brzo i dinamično prezentovanje ideja u neformalnom okruženju praktikuje se u više od 100 gradova širom sveta. Pravila prezentovanja su jednostavna: prezentacije traju pet minuta; svaka prezentacija ima 20 slajdova; slajdovi se automatski smenjuju na 15 sekundi; prezenter nema kontrolu nad menjanjem slajdova.