Beograd, 30.novembar 2015. – UG Srbija u pokretu je danas organizovala okrugli sto pod nazivom “Transparentnost zdravstvenog sistema: objavljivanje pravnosnažnih presuda za lekare koji su osuđeni za krivično delo korupcije ili lekarsku grešku”. Cilj okruglog stola bio je da u otvorenom dijalogu i diskusiji, sa najvažnijim činiocima zdravstvenog i pravosudnog sistema Srbije, postignemo konsenzus o važnosti i potrebi ovakve mere za unapređenje transparentnosti i odgovornosti. Ovom prilikom predstavljeni sui zaključci analize “Transparentnošću protiv korupcije u zdravstvenom sistemu” autorke Marine Mijatović iz UG Pravni skener.
Podsećanja radi, zvanična lista licenciranih lekara je javno dostupna na sajtu Lekarske komore Srbije od 27. oktobra ove godine, kao rezultat inicijative Srbije u pokretu i zajedničke saradnje sa LKS i Poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Ovaj važan korak ka većoj transparentnosti preduzet je kako bi građani mogli vrlo jednostavno da se informišu o tome da li lekari koji ih leče ispunjavaju uslove za rad u državnoj ili privatnoj lekarskoj praksi.
Direktorka Lekarske komore Srbije spec. dr med. Vesna Jovanović još jednom je pozdravila ovu inicijativu i istakla da je poseta sajtu LKS porasla deset puta od kada je ova lista dostupna. Naredni korak u unapređenju transparentnosti i odgovornosti zdravstvenog sistema Srbije – objavljivanje pravnosnažnih presuda za lekare koji su osuđeni za krivično delo korupcije ili nesavnesno lečenje – pitanje je oko kog još uvek nije postignut konsenzus svih aktera koji su prisustvovali ovom dijalogu.
“Na ovo pitanje nažalost još uvek nemamo odgovor”, rekla je Nevena Ružić, pomoćnica generalnog sekretara Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. “Objavljivanje pravosnažnih presuda problematično je sa stanovišta Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Glavno pitanje je zapravo kako uspostaviti dobar sistem razmene podataka između sudova i LKS, kao i koje su to informacije koje je neophodno ponuditi javnosti da bi se utvrdilo zbog čega je neko skinut sa zvanične liste licenciranih lekara.”
U postupku relicenciranja lekara, što se dešava na svakih 7 godina, lekari koji podnose zahtev za obnavljanje licence obavezni su da dostave potvrdu o neosuđivanosti. Dakle, LKS ima mehanizam da se na svakih 7 godina informiše o sudskoj istoriji lekara, ali ne postoji mehanizam koji tokom tih 7 godina obezbeđuje blagovremenu informisanost LKS o činjenici da je neki njihov član pravnosnažno osuđen za krivično delo.
Predstavnik Ministarstva zdravlja Republike Srbije, državni sekretar Berislav Vekić, naglasio je da objavljivanje pravosnažnih presuda može biti zakonski i etički problematično, ali da se ne sme odustati od iznalaženja rešenja za bolju komunikaciju između sudova i LKS. Ostalo je otvoreno i pitanje informacija koje treba da budu dostupne javnosti – prisutni su se složili da neka vrsta opšte informacije o tome zbog čega je lekar skinut sa liste licenciranih lekara svakako mora da postoji, ali da to ne treba nužno da bude sudska presuda. U skladu sa novim pitanjima koja su se otvorila, najavljen je i treći okrugli sto na ovu temu, koji će ponovo okupiti predstavnike i predstavnice najvažnijih činilaca zdravstvenog i pravosudnog sistema Srbije.
Projekat “Pravo da znam” od aprila 2015. sprovodi UG Srbija u pokretu u partnerstvu sa UG Pravni skener, a podržava Američka agencija za međunarodni razvoj putem Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast. Cilj projekta je informisanje građana (pacijenata) o njihovim pravima, promovisanje postojećih mehanizama u borbi protiv korupcije i zaštiti prava pacijenata, ali i mobilisanje javnosti da sprovede kampanju javnog zagovaranja sa zahtevom za podizanje nivoa transparentnosti i odgovornosti zdravstvenog sistema Srbije. Dva su smera aktivnosti koje se realizuju: zagovaranje objavljivanja liste licenciranih lekara i objavljivanja informacija o sudskoj istoriji lekara.