Danas je u hotelu Metropol održan prvi od niza treninga namenjenih narodnim poslanicima koji uz svoje postojeće aktivnosti u odborima i parlamentarnim delegacijama imaju poseban interes da se angažuju po nekim pitanjima održivog razvoja, sa posebnim akcentom na pitanja populacije (reproduktivno zdravlje i starenje).
Pitanje održivog razvoja je jedno od ključnih pitanja o kojima će medjunarodna zajednica diskutovati u 2015. godini, kada će u septembru u Njujorku vlade svih zemalja pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija usvojiti Ciljeve održivog razvoja, koji će doći umesto Milenijumskih ciljeva razvoja iz prethodne decenije.
U okviru održivog razvoja, sa posebnim akcentom na reproduktivno zdravlje i starenje, grupa narodnih poslanika već nekoliko godina radi u formi neformalne parlamentarne grupe (All Party Parliamentary Group, APPG) sa ciljem da u saradnji sa civilnim sektorom bude informisana i dodatno se angažuje po Trening koji je danas održan okupio je sedam narodnih poslanika i predstavnike civilnog sektora kojima su predstavljeni vrlo važni dokumenti koje su usvojili UN i parlamenti širom sveta.
Prvi je Stokholmska izjava o posvećenosti, koju su učesnici Šeste Međunarodne konferencije o populaciji i razvoju (ICPD) usvojili u aprilu 2014. u Stokholmu potpisali. Na toj konferenciji je učestvovalo 260 nrodnih poslanika iz 134 zemlje, uključujući i sve zemlje regiona. Srbija nažalost nije učestvovala. Potpisivanjem ovog dokumenta narodni poslanici iz 134 zemlje su se obavezali da mobilišu svoje pripadnike i vlade da podrže ljudska prava zasnovana na paradigmama razvoja nakon 2015 koja obezbeđuju jednakost polova, seksualno i reproduktivno zdravlje i prava žena i adolescenta, i sveobuhvatan razvoj za mlade. Oni su se takodje založili da ciljevi u vezi sa kao i pokazatelji o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima budu uključeni kao zasebni ciljevi o ravnopravnosti polova i osnaživanju žena i devojaka i da postoji univerzalan zdravstveni cilj uključujući univerzalnu zdravstvenu pokrivenost, kao i zaseban cilj o pravima mladih ljudi, uključujući i investiranje u njihovo kvalitetno obrazovanje, pristojne mogućnosti zaposlenja i korisne veštine potrebne za zaposlenje, kao deo razvojne agende posle 2015. godine.
Narodni poslanici iz celog sveta su pozvali na integraciju populacione dinamike u svim razvojnim planiranjima na nacionalnom i na lokalnom nivou, kao kritičan temelj održivog razvoja, uzimajući u obzir potrebu za sveobuhvatnim pristupom životu od rođenja do starenja, kako bi se osigurale dozivotne radne
CEO TEKST STOKHOLMSKE IZJAVE O POSVEĆENOSTI MOŽETE PREUZETI OVDE
Drugi dokument koji je predstavljen narodnim poslanicima je Madridski medjunarodni plan akcije o starenju. Ovaj Plan je donet 2002 godine i pozvao je na promene u stavovima, politici i praksama na svim nivoima kako bi se ostvarili ogromni potencijali starenja u 21. veku. Njegove posebne preporuke za akciju daju prednost starijim osobama i razvoju, obezbedjivanju i unapređenju zdravlja i blagostanja u starijoj dobi i osiguravanje postojanja okoline koja pruza podrsku i podsticaj starima i fokusira se na tri prioritetne oblasti:
1. starije osobe i razvoj
2. unapređenje zdravlja i blagostanja u starosti
3. obezbeđivanje okruzenja koje pruza podrsku i samostalnost starima
Pitanje starenja je za Srbiju od veoma velikog značaja, s obzirom na činjenicu da je starenje je najvažniji demografski pokazatelj: 17,5% stanovništva je starije od 65 godina, a u poslednjih 50 godina udeo populacije 0-14 godina u ukupnom broju stanovnika se prepolovio. Procenjuje se da će do 2041. godine Srbija imati milion stanovnika manje, a zbog stope migracije mladih Srbija spada medju nacije koje stare najbrže na svetu.