UG Srbija u pokretu je danas u prostorijama Instituta za održive zajednice organizovala Okrugli sto o nacrtu prve Građanske antikorupcijske povelje koja treba da bude istaknuta na vidljivim mestima u Domovima zdravlja Beograda.
Finalni nacrt građanske antikorupcijske povelje
Okruglom stolu prethodila je javna rasprava, na učešće u kojoj su pozvane nadležne strukovne organizacije i institucije. Na samom početku učesnicima Okruglog stola se obratila izvršna direktorka UG Srbija u pokretu Ana Babović i predstavila inicijativu za usvajanje Građanske antikorupcijske povelje. Prof Dr Dragan Delić, predsednik Lekarskog Saveta Srbije pozdravio je skup i podržao inicijativu. Osnovne ciljeve i sadržaj Povelje predstavio je Dr Predrag Stojičić, sa škole Javnog zdravlja Harvard Univerziteta, koji je predvodio tim za pisanje Povelje. Raspravi su prisustvovali i aktivno učestvovali sa svojim predlozima i komentarima predstavnici Zdravstvenog saveta Srbije, Srpskog lekarskog društva, Agencije za borbu protiv korupcije, Zaštitnika građana i Udruženja Roditelj.
Povelja ima za cilj da građanima na jednostavan način i razumljivim jezikom prikaže koja su njihova prava i obaveze i koji su mehanizmi za borbu protiv korupcije. Postavljanjem ovog dokumenta na vidljivim mestima, Domovi zdravlja se obavezuju da će korisnicima zdravstvenih usluga omogućiti blagovremenu informaciju, mehanizme žalbe i obeštećenja, kao i transparentnost i odgovornost svog rada, sa ciljem kreiranja okruženja koje nije podobno za korupciju.
Povelja će jasnim jezikom objašnjavati prava i obaveze pacijenata. Još značajnije je da će Povelja sadžati Antikorupcijsku kontrolnu listu koja će pacijentima omogućiti da učestvuju u borbi protiv korupcije tako što će kontrolisati listu od 10 osnovnih procesa pri kojima se mogu javiti koruptivne radnje, na koje svaki građanin/pacijent može da obrati pažnju. Ukoliko građani primete da se neka od navedenih radnji dešava u njihovoj zdravstvenoj ustanovi, u Povelji će moći da nađu mehanizme koje svaki građanin/pacijent može da preduzme kako bi sprečio korupciju.
Ovaj dokument je prvi takve vrste u Srbiji i na Balkanu, i rezultat je kampanje „Ne primam mito, radim za platu“ usmerenoj ka borbi protiv korupcije u zdravstvu a koju smo sprovodili u periodu 2009–2011. godine u Beogradu i još tri grada u Srbiji. Kampanja je bila podržana od strane Instututa za održive zajednice, USAID-a i svih relevantnih institucija našeg zdravstvenog sistema. U toku sprovođenja projekta inicijativu za donošenje Povelje podržalo je 10.000 građana Beograda svojim potpisom, stoga ovaj dokument kao takav pre svega izražava volju građana i predstavlja praktičnu antikorupcijsku meru po ugledu na praksu mnogih zemalja sveta.
Tekst povelje napisan je u saradnji sa Harvrad školom javnog zdravlja iz Amerike i predstavlja proizvod analize i adaptacije sličnih dokumenata širom sveta. Takođe, prilikom izrade teksta Povelje, održane su četri fokus grupe sa lekarima i pacijentima u Srbiji na osnovu čijih komentara je tekst dodatno unapređen.