Beograd, 23. mart 2016. – Danas je održan okrugli sto pod nazivom “Transparentnost zdravstvenog sistema: saradnja zdravstva i pravosuđa”. Cilj održavanja ovog okruglog stola bio je uspostavljanje kanala komunikacije između pravosuđa i Lekarske komore Srbije, a vezano za obaveštavanje Lekarske komore Srbije o pravnosnažnim sudskim odlukama donetim protiv zdravstvenog radnika – doktora medicine, ukoliko je osuđen za krivično delo koje ga čini nedostojnim za obavljanje zdravstvene delatnosti, odnosno osuđen na kaznu zatvora za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi.
Poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti je uputio dopis Visokom savetu sudstva i Lekarskoj komori Srbije, u kom je ukazao na moguću povredu Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u procesu razmene i obrade informacija o osuđenim licima. Predstavnik kancelarije Poverenika je istakao da je u dopisu Poverenik pokušao da preventivno reaguje na povredu Zakona, gde se navodi da ova saradnja predstavlja primer nezakonite obrade osetljivih podataka o ličnosti na osnovu člana 16. Zakona.
Direktorka Lekarske komore Srbije, Spec. dr med. Vesna Jovanović, naglasila je potrebu redovne razmene informacija između sudova i LKS da bi LKS mogla da nesmetano obavlja svoju delatnost, u koju između ostalog ulazi i trajno oduzimanje licence za rad lekarima koji su pravosnažno osuđeni za teško krivično delo protiv zdravlja ljudi.
“I ranije se dešavalo da za presude saznajemo iz medija, a sada se nalazimo u situaciji da do potrebnih informacija možemo da dođemo samo ukoliko osuđena strana sama dostavi podatke o presudi LKS, što je malo verovatno da će se desiti u praksi. Zbog toga je izuzetno važno da uspostavimo valjanu komunikaciju”, istakla je Jovanović.
Iako je zakonom propisano da LKS privremeno ili trajno oduzima licencu za rad na osnovu pravosnažnih presuda izrečenih njenim članovima/cama, glavna prepreka leži u zakonski nedovoljno definisanom načinu, odnosno kanalu komunikacije između sudskih organa i LKS. Dok su iz kancelarije Poverenika i Višeg i Osnovnog suda Pančeva kao rešenje predložili izmenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, predstavnici/ce LKS, regionalnih lekarskih komora i sami organizatori okruglog stola su ukazali na to da je promena zakona dug i mukotrpan proces koji neće doneti pravovremene rezultate.
“Srbija u pokretu je već prolazila kroz proces promene zakona u kampanji “(P)Bravo za mame” i znamo koliko je taj proces složen i dugačak”, rekla je Nataša Čorbić, izvršna direktorka Srbije u pokretu. “Ukoliko postoji bilo kakva mogućnost dogovora bez ulaska u ovu komplikovanu proceduru, to bi bilo mnogp bolje i brže rešenje, s obzirom na to da već postoji volja svih aktera da se uspostavi ovakav sistem komunikacije.”
Svi prisutni akteri su najavili da će nastaviti da zajednički rade na iznalaženju rešenja koje bi svima bilo prihvatljivo, a Lekarska komora Srbije je preuzela organizaciju narednog okruglog stola na ovi temu.
Ovo je treći, poslednji u seriji od tri okrugla stola, koji su organizovani u okviru projekta “Pravo da znam”, koji od aprila 2015. sprovodi UG Srbija u pokretu u partnerstvu sa UG Pravni skener, a podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) putem Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast.