Beograd, 29. jun 2016. – Danas je u Beogradu predstavljen izveštaj „Istraživanje o kliničkim ispitivanjima u Srbiji“, u organizacji Srbije u pokretu. Na predstavljanju su učesnici i učesnice imali priliku da se upoznaju sa glavnim nalazima izveštaja, da ih razmotre kao i da daju preporuke za unapređenje transparentnosti odnsno za smanjenje i otklanjanje vulnerabilnost na korupciju u datoj oblasti. Ovom okruglom stolu su prisustvovali predstavnici i predstavnice svih relevantnih institucija – Agencije za borbu protiv korupcije, Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Farmaceutske komore Srbije, Lekarske komore Srbije, Stomatološke komore Srbje, Udruženja Klinis, Zaštitnika građana, Stomatološkog fakulteta, farmaceutske industrije, Saveza udruženja pacijenata Srbije, kao i mnogih drugih institucija i organizacija.
Jovan Nicić, viši savetnik u Odseku za nadzor nad sprovođenjem Strategije i Akcionog plana i analizu propisa Agencije za borbu protiv korupcije, pozdravio je izradu ovog izveštaja naglasivši da će on biti od velikog značaja pri izradi Agencijinog izveštaja koji će se baviti analizom rizika na korupciju u oblasti zdravstva, a koji treba da bude objavljen do kraja godine.
Ekspertkinje i autorke istraživanja, mr. ph Dejana Ranković i advokatkinja Marina Mijatović, predstavile su izveštaj okupljenima i kratko izlistale glavne nalaze istraživanja o kliničkim ispitivanjima. Kao glavne osetljive tačke, ekspertkinje su izdvojile sukob interesa koji je regulisan samo formalno, a ne i suštinski, kao i pravnu regulativu koja se tiče regulisanja radnog odnosa lekara koji rade na fakultetima i u zdravstvenim ustanovama, a mogu biti angažovani u sprovođenju kliničkih ispitivanja. Zbog sukoba pojedinih članova ovih zakona, nije moguće primeniti propise, a da se spreči povreda Zakona o radu. Još jedna od izdvojenih tačaka bila je korišćenje radnog vremena glavnog istraživača i članova tima koji su istovremeno zaposleni u zdravstvenoj ustanovi i angažovani na sprovođenju kliničkog ispitivanja.
Nakon predstavljanja istraživanja pokrenuta je diskusija u kojoj je preovladalo uverenje da je oblast kliničkih ispitivanja najstrože regulisana, pa da samim tim i prostora za korupciju ima mnogo manje nego u drugim oblastima zdravstva. Ipak, bilo je izdvojenih mišljenja koja su ukazala na činjenicu da u kliničkim ispitivanjima učestvuje jedan te isti krug ljudi, te da su pojedini istraživači nosioci prevelikog broja ispitivanja, što ih sprečava da obavljaju primarni posao lekara.
Ovaj izveštaj deo je projekta “Pravo da znam”, koji od aprila 2015. sprovodi UG Srbija u pokretu u partnerstvu sa UG Pravni skener, a podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) putem Projekta za reformu pravosuđa i odgovornu vlast.