U organizaciji UG Srbija u pokretu održan je 24. Beogradski Ignite – Poveži se! Prezenteri i prezenterke, u opuštenoj atmosferi Mikser Housea, predstavile su nam svoja iskustva saradnje sa društvenim akterima i značaj povezivanja i umrežavanja.
Vjekoslav Vuković i Natalija Simović, ispred Trag fondacije, pozvali su nas da zamislimo svet u kome građani verom i zajedničkim radom rešavaju ekološke probleme i predstavili nam neke od akcija Zelene liste Srbije u kojima su učestvovala i deca i stari i umetnici…
Saša Stefanović, ispred Otvorenog kluba Niš, govorio je o pravima dece, a Nataša Nikolić, ispred Fondacije Centar za demokratiju, objasnila je kako izgleda udružena borba za prava radnika i radnica.
Jelena Rakić nije ostvarila san da bude trenerka košarkaškog tima, ali ipak pomaže mladim ljudima da postave zajedničke vrednosti i ciljeve, podele uloge i funkcionišu kao tim. Ona nam je prenela iskustva rada u okviru projekta Divac Omladinskih Fondova koji se bavi osposobljavanjem mladih da učestvuju u lokalnom razvoju.
Irena Đurić (Centr za istraživanje, transparentnost i odgovornost – CRTA), zalaže se za veću otvorenost Narodne skupštine, radeći na projektu Otvoreni parlament, a Radomir Cvetković, saradnik za komunikacije Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, predstavio je rad ovog Centra pričom o odlukama, osećanjima, odgovornostima, odnosima s javnošću i pričom o okupljanju oko ideja.
Ines Lasić (Share Defense) govorila je o kulturi internet aktivizma. Milica Mišković (Smart Kolektiv) objasnila je kako biznis alati i društveni ciljevi daju održiva rešenja. Aleksandar Anđelković (Nacionalna koalicija za decentralizaciju) pričao je o buđenju građanske odgovornosti i ulozi civilnog društva, dok je Milan Stanojević predstavio samo neke od ekoloških akcija, radionica, kulturnih događaja, društvenih igara, akcija solidarnosti koje organizuje Zaječarska inicijativa.
Dušan Belanović (Institut za održive zajednice) pričom nas je odveo u njegovo detinjstvo, kada se rodila ljubav prema komunikacijama. Ta ljubav je danas njegov posao. A nakon upravljanja komunikacijama u bankarskom sektoru i građenja imidža Agencije za privatizaciju, Dušan počinje da sarađuje sa civilnim sektorom, jer, kako kaže, u građanskom društvu ima mnogo sanjara i vizionara, samo je važno da ne sanjamo sami, već da se umrežavamo. „I ovo veče je divno veče povezivanja i umrežavanja”, dodaje Dušan.
Ovoga puta, petominutnim prezentacijama na akciju su nas motivisali predstavnici/e organizacija uključenih u projekat Građansko društvo za budućnost Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), a koji sprovodi Institut za održive zajednice (ISC).