Promena izbornog sistema moguća je jedino uz veliki trud, zaključak je oko kog su se, posle duge debate, složili učesnici okruglog stola na Fakultetu političkih nauka. Skup je održan povodom Nedelje parlamentarizma u okviru inicijative Biram koga biram, uz podršku Evropskog studentkog foruma, a na njemu su govorili dr Đorđe Vuković (CeSID), dr Petar Matić (Institut za političke studije) i mr Savo Manojlović (Institut za uporedno parvo) uz moderiranje Marijane Đorđević, studentkinje FPN-a.
Okrugli sto bio je posvećen izbornom sistemu, uz uporednu analizu ove oblasti u drugim zemljama, naročito onim koje u napustile socijalističko uređenje. Đorđe Vuković primetio je da, premda je izlaznost na izbore u Srbiji na zadovojavajućem nivou, to i dalje ne govori mnogo o kvalitetu denokratije, budući da većina glasača impulsivno daje svoj glas, dok je znatno manje onih koji su informisani o politici. Petar Matić je kao najveći problem postojećeg izbornog sistema naveo nepostojanje personalizacije poslanika. Savo Manojlović upoznao je publiku sa inicijativom Biram koga biram, istakavši da ona podrazumeva i podizanje sveti građana o nedostacima aktuelnog izbornog sistema.
Na pitanje da li je promena izbornog sistema moguća, mišljenja su bila podeljena. Dok su Matić i Vuković smatrali da nije, jer je volja poslanika, vlade i stranaka slaba, a zakonske odredbe teško promenljive, Manojlović se nije složio sa ovim zapažanjem. I u vezi sa promenama sadašnjeg izbornog sistema čuli smo različite predloge. Matić se zalagao za većinski stepenovani izborni sistem sa većim cenzusom, a Vuković za proporcionalni sa više izbornih jedinica.
U poslednjem segmentu razgovora focus je bio na predstavljanju inicijative Biram koga biram. Marijana Đorđević detaljnije je govorila o dvanaest timova koji su uključeni u ovu inicijativu, o modelu pahulje koji primenjuju u svojoj organizaciji, ali i o ciljevima kampanje Stvar izbora – izmeni postojećeg iznornog sistema i osnivanju poslaničkih kancelarija kao mesta gde bi poslanici razgovarali sa građanima o problemima u lokalnoj zajednici koju predstavljaju u Skupštini.
Po završetku skupa, govornici cu sa okupljenim studentima nastavili razgovor o ovim temama u neformalnoj atmosferi.
„Biram koga biram“ je inicijativa za promenu izbornog sistema Srbije koju sprovode građani iz 12 gradova, okupljeni oko Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Media i reform centra Niš i Udruženja građana Srbija u pokretu. Podstaknuti činjenicom da svoje predstavnike u Skupštini ne biraju građani, već to umesto njih rade partije jer im loš izborni zakon to dozvoljava, aktivisti svoje sugrađane informišu o nedostacima postojećeg izbornog sistema i motivišu ih da se priključe inicijarivi. Cilj inicijative je da promenom izbornog zakona obezbedi ravnomernu zastupljenost svih opština u Skupštini, veću personalizacija poslanika, ravnopravnost polova u skupštinskom sastavu i bolju zastupljenost manjina. Inicijativa uključuje i poslanike koji dele njene vrednosti, kao i eksperte u oblasti izbornog prava.
Biram koga biram, da interesi građana i zajednice budu ispred partijskih.