
Srbija, 8-15. februar – Devet timova inicijative „Biram koga biram“ iz sedam gradova Srbije organizovalo je akcije dotmokratskog glasanja o najalarmantnijim problemima u svojim lokalnim zajednicama. Na osnovu brojnih uličnih i onlajn akcija koje su sprovodili prethodnih meseci, aktivisti iz Bora, Zaječara, Kladova, Malog Zvornika, Velike Plane, Novog Sada i Beograda kreirali su listu problema koje stanovnici ovih gradova opažaju kao najurgentnije. Izdvojivši one na koje su građani najčešće ukazivali, izložili su ih na dotmokratiji – svaki problem ispisan je na listu papira, a građani su imali mogućnost da bojenjem jedne tačke ispod ponuđenih odgovora na skali slaganja, u rasponu od “snažnog slaganja” do “snažnog neslaganja”, iskažu u vezi sa rešavanjem tog problema. Na svakoj akciji izjasnilo se u proseku 70 građana i građanki.
Šta najviše brine stanovnike i stanovnice Srbije?
Lazarevački tim inicijative „Biram koga biram“ otvorio je ciklus dotmokratije, a u ovoj beogradskoj opštini kao primarni problemi izdvojili su se nemar u vezi sa zaštitom životne sredine i slabo ulaganje u privredu. Dotmokratija je nastavljena u Istočnoj Srbiji, gde su se prvo izjasnili građani Kladova, izglasavši za najveće probleme nezaposlenost, odnosno zapošljavanje preko veze. Slično su glasali i građani Zaječara, izabravši otvaranje novih fabrika, ali i podršku mladima koji postižu odličan uspeh u školi kao prioritete. Briga o mladima bila među najvažnijim temama i u Boru, gde su se kao najveći problemi izdvojili nedostatak perspektive za mlade nakon školovanja i potreba za omladinskim centrom koji bi im omogućio da ostvare svoj potencijal. Pored toga, Borane muči i mnoštvo zapuštenih javnih objekata koji kvare sliku grada.
Paralelno sa akcijama u Istočnoj Srbiji, dotmokratski su odlučivali i građani Beograda, Malog Zvornika i Novog Sada. U prestonici su se kao najveći problemi izdvojili velika količina otpada i rupe na putevima, a u Novom Sadu korupcija, ali i nedostatak javnih česmi. Stanovnike Malog Zvornika najviše brine zagađenost lokalnog jezera i nedostatak fabrike koja bi otvorila nova radna mesta.
Ciklus dotmokratije zatvorila je Velika Plana, čiji su građani kao urgentne probleme izglasali izjednačavanje položaja zaposlenih u javnom i u privatnom sektoru i problem organizovanog odlaganja otpada.
Sledeći koraci – osnivanje poslaničkih kancelarija
Aktivisti inicijative „Biram koga biram“ će tokom marta započeti proces osnivanja poslaničkih kancelarija, institucija bez adrese, u svojim gradovima. Proces podrazumeva redovne susrete poslanika Narodne skupštine sa stanovnicima ovih gradova tokom kojih će biti reči o problemima izglasanim na dotmokratiji. Cilj ovih susreta je obavezivanje poslanika da rešavanje tih problema iznesu na dnevni red Parlamenta prilikom Dana poslaničih pitanja. Na ovaj način inicijativa „Biram koga biram“ osnažuje odnose saradnje i poverenja između poslanika i građana, a same poslanike ohrabruje da interese građana stavljaju ispred partijskih.
„Biram koga biram“ je inicijativa za promenu izbornog sistema Srbije koju sprovode građani iz 12 gradova, okupljeni oko Udruženja građana Srbija u pokretu, Nacionalne koalicije za decentralizaciju i Media i reform centra Niš i. Podstaknuti činjenicom da svoje predstavnike u Skupštini ne biraju građani već partije, jer im loš izborni zakon to dozvoljava, aktivisti svoje sugrađane informišu o nedostacima postojećeg izbornog sistema i motivišu ih da se priključe inicijarivi. Cilj inicijative je da promenom izbornog zakona obezbedi ravnomernu zastupljenost svih opština uParlamentu, veću personalizaciju poslanika, ravnopravnost polova u skupštinskom sastavu i bolju zastupljenost manjina. Inicijativa uključuje i poslanike koji dele njene vrednosti, kao i eksperte u oblasti izbornog prava.