Predrag Stojičić:”Bez hrabrosti građana neće biti promene sistema”
Oko 1000 SMS poruka stiglo je na broj telefona 061/2444424 tokom prvih godinu dana rada SMS servisa. “Rezultati pokazuju da ne postoji deo Srbije koji je imun na korupciju, i da postoji strah građana da stanu imenom i prezimenom iza krivičnih prijava i tako omoguće da se pravne procedure sprovedu do kraja.”rekao je Predrag Stojičić, lider inicijative Glasno za zdravstvo u okviru Srbije u pokretu. On je, predstavljajući rezultate sms servisa nakon godinu rada, istakao da “Bez hrabrosti građana neće biti promene sistema” i na taj način pozvao građane da budu istrajni u borbi protiv korupcije u svim njenim fazama.
SMS servis za prijavu korupcije u zdravstvu pokrenulo je UG Srbija u pokretu, 12. juna 2013. godine, uz podršku Agencije za borbu protiv korupcije, Ministarstva zdravlja i Programa za razvoj Ujedinjenih nacija. Servis je dostupan građanima 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, a obućeni aktivisti i aktivistkinje odgovaraju na sve validne poruke u roku od 48 sati.
U toku prvih godinu dana rada SMS servisa, primljeno je ukupno 995 prijava od čega je 588 (59%) bilo validno, odnosilo se na Zdravstveni sistem Srbije.
Geografski, servis je pokrio sve krajeve Srbije, a najzastupljeniji gradovi, sa više od pet prijava su: Beograd (97), Čačak (25), Novi Sad (25), Novi Pazar (16), Niš (15), Loznica (14), Vranje (13), Kragujevac (11), Leskovac (11), Užice (11), Valjevo (11), Vrbas (11), Ćuprija (10), Pančevo (9), Požarevac (9), Sremska Mitrovica (9), Smederevo (8), Sremska Kamenica (8), Kraljevo (7), Zaječar (7), Jagodina (6), Kruševac (6), Negotin (6), Stara Pazova (6), Kovin (5), Pančevo (5), Pirot (5), Smederevska Palanka (5), Surdulica (5), Velika Plana (5), Vršac (5).
Ostali gradovi zastupljeni su sa manje od 5 prijava, a za neke od prijava nije dostupna informacija o opštini/gradu.
S obzirom na to da građani pored slučajeva korupcije prijavljuju i nepravilnosti u radu Zdravstvenih ustanova Srbije sve validne prijave mogu se svrstati u sledeće četiri kategorije:
- Korupcija – zastupljena u 302 poruke (51,4%)
- Povreda prava pacijenata – zastupljena u 98 poruka (16,7%)
- Organizacija rada zdravstvene službe – zastupljena u 109 poruka (18,5%)
- Ostalo (80 poruka).
Kada je reč o slučajevima koji spadaju u kategoriju korupcije zastupljenost je u sledećim procentima:
129 poruka – Mito i neformalna plaćanja (43%)
112 poruka – Zloupotreba službenog položaja (37,2%)
9 poruka – Trgovina uticajem (3%)
51 poruka – Ostalo (16,94%)
Kada je reč o potkategorijama korupcije, izdvojile su se:
- Mito radi dobijanja usluga – 100 poruka (32,2%)
- Korupcija pri zapošljavanju lekarskog i nelekarskog osoblja – 77 poruka (33,2%)
- Upućivanje na privatnu praksu – 22 poruka (7,3%)
- Ostalo – 88 poruka (29,2%)
Srbija u pokretu građane je upućivala na sledeće institucije:
Zdravstvena inspekcija – 95 građana
Zaštitnik/Savetnik prava pacijenata – 86 građana
Policija – 15 građana
Republički fond za zdravstveno osiguranje – 18 građana
NVO „Pravni skener” – 8 građana
Agencija za borbu protiv korupcije – 5 građana
Tužilaštvo – 6 građana
Prijave nadležnim organima
Srbija u pokretu je, u ime građana Srbije koji su želeli da ostanu anonimni, podnela 15 krivičnih prijava nadležnim Javnim tužilaštvima. Pored toga, za prijave koje nisu bile potpune, ali jasno ukazuju na postojanje sumnje na koruptivne radnje poslato je 7 obaveštenja nadležnim policijskim upravama.
Na 13 prijava i obaveštenja nadležne ustanove nikada nisu odgovorile, i to: Osnovna javna tužilaštva u Užicu, Beogradu, Novom Sadu, Zaječaru, Požarevcu i Nišu. Odgovor nismo dobili ni od Policijskih uprava u Beogradu i Zrenjaninu.
Neke od prijava su odbijene zbog nemogućnosti otkrivanja identiteta prijavioca. Ovakve odbijenice dobijene su od strane Osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, Nišu, Smederevu i Užicu, kao i Višeg javnog tužilaštva u Novom Pazaru. Takođe, policijska uprava u Vrbasu odbila je prijavu. Tužilaštva iz Kraljeva i Požarevca zahtevala su dodatne informacije, a njihov odgovor se očekuje.
Srbija u pokretu pružila je podršku jednoj osobi za dobijanje statusa uzbunjivača od strane Agencije za borbu protiv korupcije.
Novinari istraživači Srbije u pokretu su do sada na osnovu 16 prijava vršili dalja istraživanja i pisali novinarske istraživačke priče od kojih su neke objavljene na sajtu www.kakavjedoktor.org u delu Novinarske priče.
Zaključci
Pored velikog broja prijava korupcije, postoji mali broj uzbunjivača koji su na sudu ili pred drugim organima spremni da stanu iza svojih svedočenja. Ovakav rezultat jasno ukazuje na to da kod građana postoji duboko ukorenjeno nepoverenje prema sistemu koji treba da ih zaštiti od odmazde nakon prijave korupcije. Ovu priliku Srbija u pokretu želi da iskoristi da ukaže javnosti i nadležnima na neophodnost usvajanja sveobuhvatnog i kvalitetnog Zakona o zaštiti uzbunjivača koji bi, pre svega, ohrabrio one koji najviše mogu da doprinesu borbi protiv korupcije – građane/ke koji imaju konkretne dokaz.