UG Srbija u pokretu donelo je odluku da osnuje klubove građana/ki koji će se boriti za promene u lokalnim zajednicama širom Srbije, a ova ideja organizovanja dobila je pohvale od Maršala Ganca, profesora javnih politika na Harvard Univerzitetu
UG Srbija u pokretu usvojila je novi plan rada. U gradovima širom zemlje osnovaćemo klubove građana i građanki, koji će sopstvenom snagom organizovanja rešavati probleme na lokalnom nivou.
Ova ideja nastala je kao rezultat petogodišnjeg rada volontera, aktivista i članova Srbije u pokretu. Tokom godina realizovali smo niz kampanja po modelu društvenog organizovanja Maršala Ganca, profesora na Džon F. Kenedi Školi Uprave, Harvard Univerziteta. Bavili smo se problemom korupcije u zdravstvu, pravima porodilja, ekologijom i postavljanjem reciklažnih kontejnjera, pristupačnošću javnih prostora i sada želimo da isti model podelimo sa građanima, koji žele da budu pokretači promena u lokalnim zajednicama.
Pored članova, prijatelja organizacije, sadašnjih i budućih saradnika Srbije u pokretu, Skupštini je prisustvovao prof. Maršal Ganc, kao i međunarodni aktivisti mreže Leading Change, koji šrimo sveta primenjuju model organizovanja ovog profesora.
Prof. Ganc u svom obraćanju govorio je o elementima društvenog organizovanja i stvaranju pokreta. Ovaj profesor, koji kaže da je najveća znanja stekao volontiranjem u pokretu zemljoradnika u Misisipiju pre 50 godina, a ne na Harvard Univerzitetu, istakao je da njegov model organizovanja čini priča o sebi, priča o nama i priča o sada, jer je sada uvek pravi trenutak za promenu. Osvrćući se na organizaciju, istakao je važnost postojanja tima i liderstva, za koje kaže da mora da ima glavu, ruke i srce.
Na putu stvaranja promena, prema rečima prof. Maršala Ganca, važno je naći način da ono što imamo pretvorimo u moć koja nam je neophodna da bismo dobili ono što želimo. A na početku ovog procesa jedan pokretač promena mora da se zapita: ko su moji ljudi?
Pored velikog zaokreta u našoj maloj istoriji rada, članovi/ice Srbije u pokretu definisali su i 13 ciljeva kojima će težiti u narednim godinama. A naši ljudi su svi oni koji su saglasni da Srbija mora da ide u pravcu tih ciljeva:
- Možemo slobodno da se izražavamo i organizujemo, ne čekamo drugog da nam reši problem.
- Moderno obrazovanje i nauka su nam dostupni i stalno radimo na ličnom usavršavanju.
- Napredujemo u skladu sa onim koliko vredimo i radimo.
- Znamo pravila igre i ona su ista za sve.
- Država predstavlja servis građana, a ne silu koja nas sputava.
- Gledamo na zdravlje kao na pravo svakog od nas, a ne privilegiju pojedinaca.
- Najviše cenimo ljudski život i vodimo računa o bezbednosti.
- Prihvatamo različitosti i solidarni smo.
- Stvaramo društvo jednakih mogućnosti i okruženje pristupačno za sve.
- Vodimo računa o prirodi i ne zagađujemo je.
- Koristimo slobodne medije i besplatan internet koji nam je dostupan u svim delovima Srbije.
- Umetnost i kultura su nam dostupni.
- Volontiramo za zajednicu i to nam je čast.