Juče je u prepunoj sali Impact Hub-a u Beogradu, održan 37. BEOGRADSKI IGNITE „Uključi se br. 4!“ kako bi na pet minuta dali reč onima čiji se glas ne čuje dovoljno glasno i dovoljno često. Povodom obeležavanja Međunarodnog dana siromaštva, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije i UG Srbija u pokretu četvrtu godinu zaredom organizuju BEOGRADSKI IGNITE na temu socijalnog uključivanja.
Publika koja je sinoć bila na Beogradskom ignajtu imala je prilike da čuje nezaboravne lične priče inspirativnih prezentera.
Renata Đorđević Sabadoš iz Zrenjanina, diplomirana je profesorka geografije, koja je uz pomoć subvencija pokrenula sopstveni biznis. Svoj rad smatra važnim jer se oseća ispunjenom kada je uposlena i uz to finansijski pomaže svoju porodicu i podiže kvalitet njihovog zajedničkog života. Njen najveći izazov je proširivanje porodice uz vođenje sopstvenog posla.
Jovanka Dimitrijević, aktivna je članica Crvenog krsta, udruženja Amity, Hleb života i Kluba za starija lica, iako je već u osmoj deceniji života. Smatra da je ono što radi važno jer voli da bude korisna, ali i zato što želi da bude primer svojim unucima, a “primer se daje delom a ne rečima”, kaže Jovanka. Najveći izazov za nju predstavlja da joj bar jedan sat dnevno bude dosadno.
Na Ignajtu je svoje govorničke veštine, ali i hrabrost iskazala i naša Nataša Danilović, koja kao članica Srbije u pokretu uspešno vodi jedan od klubova – “Kompas”, a u slobodno vreme volontira u Crvenom krstu Zvezdara. Kaže da je ono što radi važno jer doprinosi građenju odnosa u zajednici i motiviše ljude da se organizuju i počnu sami da rešavaju probleme koji im smetaju. Nataša je večiti optimista koji, kako kaže, u slobodno vreme radi i zarađuje da bi mogla da volontira tokom radne nedelje.
Tanja Maletić, buntovna, borbena, uporna, vesela i vrlo emotivna zaljubljenica u umetnost koja pohađa treći razred Devete beogradske gimnazije ima san da objavi svoju zbirku poezije, a ponosna je na to što je svoju poeziju i slike predstavila u emisiji “Kulturiška” Srpske naučne televizije
.
Jelena Srnić Nerac dolazi nam iz Centra za prevenciju kriminala i postpenalnu pomoć – NEOSTART. Pokreće je uverenje da malim koracima možemo doći do velikih promena, a smatra da je njen poziv važan jer je svaki član koji se uspešno reintegriše u društvo član manje koji će činiti krivična dela i nanositi štetu zajednici. Pokretanje NEOSTART-a bilo je najveći izazov za nju do sada, ali je zato ponosna na četvorogodišnji rad ovog centra.
Jelena Stupar pokretačku snagu pronalazi u saznanju da je život jedan i da ima mnogo lepih stvari koje treba videti i osetiti. Obišla je više evropskih zemalja, dva puta putovala u Ameriku i tako stekla mnogo gluvih prijatelja širom sveta. Njen najveći izazov bile su studije na Visokoj Politehničkoj školi, jer je pre toga išla u škole za gluvu decu. Kaže da nije bilo lako komunicirati sa profesorima bez tumača, ali je uspela da diplomira i postane grafički dizajner. Ponosna je što već skoro 10 godina vozi auto, a neostvareni san joj je da bude glumica.
Miloš Mitić je naš paraolimpijac koji nam je iz Ria doneo srebrnu medalju. Miloš Mitić se takmiči u atletskoj disciplini bacanje čunja, koja je za sportiste sa invaliditetom najsličnija bacanju kugle ili diska.
Marija Cvejić nam dolazi iz organizacije Atina. Važnost svog poziva prepoznaje u tome što bi bez njega mnogo žena i devojčica u našem društvu ostalo bez podrške, zauvek izgubljene i nevidljive. Rad sa ženama i devojčicama koje su preživele rodno zasnovano nasilje i trgovinu ljudima predstavlja najveći izazov za Mariju, ali zato kao svoj najveći uspeh vidi osnažene korisnice programa NVO Atine.
GRUBB (Gypsy Roma Urban Balkan Beats) fondacija već 10 godina u dva centra u Srbiji, u Beogradu i Nišu, podstiče redovno školovanje oko 700 romske dece mlađe od 18 godina. Obezbeđujući dopunsku nastavu iz svih školskih predmeta, GRUBB ohrabruje decu da uspešno završe redovno školovanje što je i uslov da deca dođu u GRUBB centar.
Revolucionarnost u radu ovih centara leži u kombinovanju programa za podučavanje sa umetničkim programima, čime se motiviše školovanje Roma i uvećava njihovo samopouzdanje i razvijaju veštine. Originalno povezivanje obrazovanja i izvođačkih umetnosti, inspirisalo je nastanak GRUBB mjuzikla koji je rezultat saradnje mladih Roma i međunarodnih umetnika. Ovaj svojevrstan spoj savremenog hip hopa i tradicionalne romske muzike, daje glas Romima kako u Srbiji tako i internacionalno.
Do sledećeg Ignajta, ostanite uključeni!