U oktobru, gotovo preko noći, doneta je odluka da će se krenuti sa sveobuhvatnom naplatom zaostalih potraživanja nastalim neoporezivanjem priliva iz inostranstva svih građana u poslednjih pet godina sa stopom od 44.64 % i svim pratećim kamatama.
Reč je o poreskoj politici koja ima izrazito negativne posledice na više desetina hiljada naših sugrađana koji su u prethodnih pet godina imali prihode iz inostranstva, kao i na njihove porodice i okruženje.
Pravni okvir na osnovu kojeg je ovaj proces otpočet je na snazi više od 5 godina, ali je simptomatično što neplaćanje poreza i doprinosa od strane fizičkih lica na priliv iz inostranstva nije izuzetak, već pravilo. To jasno govori da u ovom sistemu godinama nešto fali, a da se adekvatno sistemsko rešenje nije tražilo.
U ovom trenutku postavljamo pitanje odgovornosti države da svoje građane edukuje, obavesti i upozori da su u prekršaju. Zakon koji većina ne poštuje mora biti na nekom nivou doveden u pitanje. Kada je zakon jasan, smislen, ljudima objašnjen i sprovodi se ažurno, kršenje istog predstavlja izuzetak.
U momentu kada su ekonomije širom sveta pred kolapsom i svi pozivaju na soldarnost i razumevanje, građani Srbije dobijaju poreska rešenja sa enormnim iznosima na konto kamata koje moraju da plate u celosti u roku od 15 dana.
Obaveze prema državi moraju da se izmire, ali porez i doprinosi trebaju biti ekvivalent pravima koje građanin ostvaruje. Za sistem koji je nedovoljno razumljiv, često destimulišući i doprinosi pravnoj nesigurnosti, potražuje se neopravdano veliki procenat prihoda. Pri čemu se ne uzimaju u obzir pojedinačne okolnosti, što potencijalno ugrožava egzistenciju lica koja na ovakav način zarađuju za život, često i iz razloga što ne mogu naći željeni, a isplativi posao u Srbiji.
Sada treba da delamo svi zajedno. Naš prvi korak je uklanjanje nepoznanica, kao i osmišljavanje alternativnih i primenjivih rešenja. Uporedo ćemo raditi na građenju koalicije građana, institucija i civilnog sektora oko rešenja koje prvo razumemo, pa tek onda i prihvatamo.
Zato tražimo hitno usvajanje sledećih mera:
– Omogućiti mirovanje postojećih dugovanja, otpis kamata i dela glavnog duga po osnovu neplaćenog poreza i doprinosa, po službenoj dužnosti.
Po ugledu na rešenja iz novembra 2008. i decembra 2012. godine, kada je otpisana kamata i deo doprinosa, a dug aktivnih pravnih lica iznosio je 517,5 mlrd. dinara, od čega je 339,1 mlrd. dinara kamata. Ukupan dug aktivnih preduzetnika iznosio je 56 mlrd. dinara, od čega je 26,5 mlrd. dinara kamata.
– Uspostaviti sistem zbirnog prijavljivanja prihoda, na mesečnom, kvartalnom ili godišnjem nivou. Ovo učiniti kako za prethodne neprijavljene prihode tako i kao sistem koji će se primenjivati u budućnosti.
Ovakvom merom će se omogućiti ušeda vremena prilikom prijave velikog broja manjih pojedinačnih neprijavljenih prihoda.
– Podići prag do kojeg se od dužnika ne traži obezbeđenje naplate za dugovani iznos.
Podići prag dugovanog iznosa do kojeg se od dužnika neće tražiti davanje sredstava obezbeđenja naplate, po osnovu svih javnih prihoda koje naplaćuje poreska uprava.
– Ustanoviti granični mesečni iznos do kojeg se ne obračunavaju porez i doprinosi (besteretni iznos).
Na ovaj način štite se pojedinci čiji mesečni iznos dohotka, opterećen porezom i doprinosima, nije dovoljan da se namire egzistencijalne potrebe.
Na kraju treba istaknuti da država nije na vreme uvidela manjkavosti zakona i nemogućnosti njegove potpune primene. Ispravno je jedino da zajedno sa svojim građanima stvori zakonski okvir koji će biti primenljiv, održiv i na obostranu korist.
Mejl kampanje: popravi.sistem@srbijaupokretu.org
Instagram kampanje: https://www.instagram.com/popravisistemsp/
Facebook strana:
Viber grupa:
Facebook grupa:Linkedin :