U Maloj sali zgrade Narodne skupštine u Beogradu, 28. novembra održan je radni sastanak o predlozima za unapređenje izbornog sistema. Na sastanku je prisustvovalo 20 narodnih poslanika iz različitih poslaničkih grupa, kao i predstavnici ekspertske i donatorske zajednice i civilnog društva. Inicijativu za unapređenje izbornog sistema do sada je podržalo više od 15.000 građana.
Kroz tri panela, uz otvorenu diskusiju, zaključeno je da postojeći izborni sistem treba menjati, i to u pravcu ravnomernije geografske zastupljenosti građana u parlamentu, veće personalizacije izabranih poslanika, kao i suštinske uključenosti manjinskih grupa i zajednica u rad Skupštine.
Radna konferencija, kroz predloge prisutnih, donela je zaključke da je potrebno povećati broj izbornih jedinica, kao i da izborni sistem treba da pruži veći prostor građanima za ostvarivanje njihovih političkih prava i sloboda. Deo tog procesa mora biti i reforma političkih partija.
U okviru prvog panela, na kome je bilo reči o teritorijalnoj zastupljenosti građana u parlamentu, većina prisutnih saglasila se da je ravnomerna geografska zastupljenost građana važna, kao i da je jedno od predloženih rešenja bilo da svaki upravni okrug ima svoje poslanike u skladu sa veličinom tog okruga, te da poslanici treba da učestvuju u kreiranju budžeta za okrug koji zastupaju.
Prisutni, su gotovo jednoglasno iskazali stav da stepen odgovornosti poslanika u odnosu na građane mora biti veći. Takođe se govorilo o većem stepenu personalizacije poslanika, ali ne nužno kroz većinski, već kroz proporcijalni personalizovani, odnosno adekvatan mešoviti izborni sistem. Jedna od primedbi ticala se i prevelikog uticaja vrha partija na izbor poslanika. Po završetku druge panel diskusije zaključeno je da odgovornost poslanika nije samo pitanje izbornog sistema već i političke kulture poslanika.
Na trećem panelu, na kome se diskutovalo o zastupljenosti manjinskih grupa i zajednica, većina prisutnih saglasila se da postojeći izborni sistem ne odgovara najzastupljenijim manjinama. Predloženo je uvođenje standarda zastupljenosti koji bi omogućio da broj mandata koji bi dobili predstavnici manjina odgovara procentu koji te manjine imaju u ukupnom broju stanovnika u Srbiji. Deo diskusije na tom panelu odnosio se na prisustvo žena u parlamentu, pa je zaključeno da bi izborne liste trebalo da budu kreirane tako da sadrže podjednak broj muškaraca i žena.
„Biram koga biram“ je inicijativa za promenu izbornog sistema Srbije koju sprovode građani iz 12 gradova, okupljeni oko Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Media i reform centra Niš i Udruženja građana Srbija u pokretu. Podstaknuti činjenicom da svoje predstavnike u Skupštini ne biraju građani, već to umesto njih rade partije jer im loš izborni zakon to dozvoljava, aktivisti svoje sugrađane informišu o nedostacima postojećeg izbornog sistema i motivišu ih da se priključe inicijarivi. Cilj inicijative je da promenom izbornog zakona obezbedi ravnomernu zastupljenost svih opština u Skupštini, veću personalizacija poslanika, ravnopravnost polova u skupštinskom sastavu i bolju zastupljenost manjina. Inicijativa uključuje i poslanike koji dele njene vrednosti, kao i eksperte u oblasti izbornog prava.
Biram koga biram, da interesi građana i zajednice budu ispred partijskih.