Srbija u pokretu: „Stop epidemiji zvanoj korupcija!“ – preporuke Ministarstvu zdravlja da preduzme konkretne mere u suzbijanju korupcije.
Udruženje građana Srbija u pokretu danas je predstavilo rezultate projekta Novinari u akciji „Glasno za zdravstvo“ i SMS servisa, koji se sprovodi uz podršku Agencije za borbu protiv korupcije i Programa za razvoj Ujedinjenih nacija. Konferenciji su prisustvovali ispred Srbije u pokretu Ana Babović, izvršna direktorka, Predrag Stojičić predsednik i lider inicijative Glasno za zdravstvo, Vladan Joksimović, zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije i Jurg Štaudeman, v. d. stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji.
Predstavljajući finalne rezultate, Ana Babović rekla je da ne postoji geografski deo Srbije koji je imun na korupciju u zdravstvu, a najučestaliji oblici ovog krivičnog dela su zloupotreba službenog položaja i mito i neformalna plaćanja, pokazuju statistike dobijene na osnovu SMS poruka građana.
U prethodna četiri meseca stigle su 643 prijave, a najveći broj prijava dolazi iz Beograda (62). Gotovo trostruko manje građana obratilo nam se iz Novog Sada (23), a treće mesto na ovoj neslavnoj listi pripalo je Čačku (18) čiji Zdravstveni centar ima najviše prijava za zloupotrebu službenog položaja. Slede Loznica, Kragujevac, Niš, Sremska Mitrovica, Užice, Vrbas, Vranje, Leskovac, Požarevac, Sremska Kamenica, Negotin, Jagodina, Pančevo, Smederevo, Valjevo, Kraljevo, Ćuprija, Kruševac, Subotica.
Od ukupnog broja prijava 427 poruka (66,61 %) je bilo validno i odnosilo se na zdravstveni sistem u Srbiji. Od tog broja: 216 poruka (50,38%) spada u kategoriju „Korupcija“, 72 poruke (16,53%) spadaju u kategoriju „Povreda prava pacijenata“, 96 poruka (24,17%) spada u kategoriju „Organizacija rada zdravstvene službe“.
Babović je predstavila i SMS servis građani za građane i istakla značaj pružanja edukacije o tome šta je korupcija, kao i da Srbija u pokretu u ime građana podnosi krivične prijave nadležnim tužilaštvima i obaveštenja nadležnim policijskim upravama. Naglasila je i da se tim novinara istraživača bavio pojedinačnim slučajevima i objavljivao priče na blogu sajta Kakav je doktor? Predstavila je mlade novinare i Nataliju Divac i rekla da najnovije priče govore o sumljivim nabavkama medicinskih aparata u Zavodu za zaštitu radnika u Novom Sadu ali i o neregularnim dodelama stanova u okviru Zdravstvenog centra u Čačku.
Dr Predrag Stojičić, predsednik udruženja, naglasio je da je na osnovu prijava građana, Srbija u pokretu sačinila Izveštaje za javnost i preporuke Ministarstvu zdravlja u kojima se ukazuje na probleme u sistemu i načine za njihovo otklanjanje. On je ovom prilikom pozvao Ministarstvo zdravlja koje je, inače, podržalo ovaj projekat, da preduzme konkretne mere u suzbijanju korupcije i rešavanju drugih problema koji pogađaju domaće zdravstvo.
Info plus: Preporuke upućene Ministarstvu zdravlja
– Upućivanje vanredne inspekcije u sve zdravstvene ustanove koje su više od tri puta prijavljene za postojanje korupcije
– Uspostavljanje jasnih preporuka zdravstvenim ustanovama širom Srbije o standardima raspisivanja i sprovođenja konkursa prilikom zapošljavanja zdravstvenih radnika
– Pozivanje nadležnih organa da istraže slučajeve korupcije otkrivene putem SMS servisa i objavljene u vidu novinarskih istraživačkih priča na našem blogu.
– Redovno odgovaranje na telefon zdravstvene inspekcije
– Preporuke Ministarstva zdravlja zdravstvenim ustanovama da postave plakate i informaciju o SMS servisu za prijavu korupcije u svim čekaonicama
– Prihvatanje inicijative za izmenu i dopunu Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja
Mladi istraživači
Vladan Jović, zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije, naglasio je da su mladi novinari originalnim istraživačkim radom, otkrivanjem informacija koje pojedinci, organizacije ili organi žele da prikriju od javnosti i argumentovanim ukazivanjem na probleme od opšteg interesa, uz strogo pridržavanje etičkog kodeksa novinarske struke, doprineli i podizanju svesti javnosti o postojanju i uzrocima korupcije u zdravstvu, kao i njenom destruktivnom uticaju na razvoj društva. Projekat Mladi istraživač je jedna od inicijativa koje pokazuje da saradnja civilnog sektora, građana i nezavisnih tela, uz podršku međunarodnih partnera, može značajno da doprinese očuvanju javnog dobra. Agencija za borbu protiv korupcije snažno podržava nastojanja ovog tipa i u njima vidi šansu za konstruktivna rešenja u kreiranju novih javnih politika.