Kako funkcioniše izborni sistem?
Zašto su izbori važni?
Zbog čega su političke patije nezaobilazni deo sistema?
Moderna teorijska misao koja podrazumeva da država postoji zbog naroda a ne narod zbog države možda najbolje odgovara na pitanje zbog čega su izbori važni i zašto bi trebalo da budu oličenje, realna slika i mehanizam građanske suverenosti.
Koji su postojeći, primenjeni modeli izbornog sistema i šta su njihove prednosti i mane možete saznati u autorskom priručniku koji je napisao Savo Manojlović, član naše ekspertske grupe, doktorand na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu i saradnik u Institutu za uporedno pravo.
Priručnik možete preuzeti ovde: O izborima
„Biram koga biram“ je inicijativa za promenu izbornog sistema Srbije koju sprovode građani iz 12 gradova, okupljeni oko Nacionalne koalicije za decentralizaciju, Media i reform centra Niš i Udruženja građana Srbija u pokretu. Podstaknuti činjenicom da svoje predstavnike u Skupštini ne biraju građani, već to umesto njih rade partije jer im loš izborni zakon to dozvoljava, aktivisti svoje sugrađane informišu o nedostacima postojećeg izbornog sistema i motivišu ih da se priključe inicijarivi. Cilj inicijative je da promenom izbornog zakona obezbedi ravnomernu zastupljenost svih opština u Skupštini, veću personalizacija poslanika, ravnopravnost polova u skupštinskom sastavu i bolju zastupljenost manjina. Inicijativa uključuje i poslanike koji dele njene vrednosti, kao i eksperte u oblasti izbornog prava.
Biram koga biram, da interesi građana i zajednice budu ispred partijskih.